X

Jak wybrać ekran do projektora i rzutnika?

Jak wybrać ekran do projektora i rzutnika?

Ekrany projekcyjne są nieodłącznym elementem każdej sali konferencyjnej, auli wykładowych i coraz częściej sal szkolnych i naszych domów. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać ekran do projektora tak, aby spełniał swoje funkcje i w pełni pokazywał możliwości projektora. Często zdarza się, że kupując projektor i wyświetlając obraz na ścianie uniemożliwiamy odwzorowanie wszystkich kolorów,odcieni i kontrastów, które może wyświetlić projektor.


Kupując ekran do projektora należy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

1) czy potrzebujemy przenośnego czy ścienno-sufitowego

2) ręcznego czy elektrycznego (sterowanie za pomocą pilota czy włącznika w ścianie)

3) do jakiego celu ma być używany ekran- prezentacje czy kino domowe (czyli jaki format)

4) jaka powierzchnia projecyjna będzie najlepsza ( uzależnione jest to od projektora i cech pomieszczenia prezentacyjnego )

5) jaka ma być wielkość ekranu, aby obraz był czytelny dla odbiorcy

6) czy są jakieś ograniczenia techniczne odnośnie montażu

7) czy istotny jest kolor kasety ( standardowy kolor to czarny, biały i srebrno-szary, jest możliwość za dopłatą wyboru dowolnego koloru z palety RAL  )

8) jaki budżet przeznaczony jest na zakup


ekran do projektora adeo

Poniżej znajdą Państwo informacje o podstawowym podziale ekranów, zastosowaniu powierzchni projekcyjnych i formatów.

Rodzaje ekranów:

ekran do projektora na trójnogu

Ekrany przenośne - ekrany na trójnogu (tripod), i ekrany podłogowe -
przeznaczone dla podróżujących prezenterów lub do prezentacji tam, gdzie jest konieczność częstej zmiany miejsca prezentacji . Łatwe do rozłożenia i przenoszenia.

ekran do rzutnika cumulus


Ekrany ścienno - sufitowe rozwijane ręcznie za pomocą rączki lub korby (przy większych rozmiarach znacznie ułatwia to rozwijanie ekranu) lub elektrycznie rozwijane - za pomocą pilota (sterowanie bezprzewodowe) lub włącznika w ścianie, montowane na stałe w jednym pomieszczeniu.

ekran do rzutnika adeo z napinaczami

Ekrany z napinaczami - ekrany elektryczne, które posiadają boczne linki napinające niwelujące wszelkiego rodzaju pofałdowania i zmarszczenia. Działanie napinaczy poprawia jakość wyświetlanego obrazu i gwarantuje zawsze najwyższą jakość projekcji. Ekran Adeo z napinaczami można obejrzeć u nas w biurze handlowym.

ekran do rzutnika ramowy adeo

Ekrany ramowe na statywach lub montowane do ściany,można je zamontować na stałe do ściany lub umieszczać na statywach, dzięki czemu nadają się do prezentacji mobilnych. Nogi w niektórych modelach są dostarczane w standardzie, w innych, można je dokupić jako opcję. Ekrany ramowe, np. Adeo Folder świetnie nadają się na rynek wypożyczeń. Są proste w montażu, powierzchnia odporna jest na zagniecenia, więc może być przechowywana przez dłuższy czas złożona.
Ramy wykonane są z profili aluminiowych. Właściwie dobrana powierzchnia projekcyjna ekranów ramowych podwyższa standard, estetykę oraz prestiż prezentacji. Można wybrać powierzchnię do projekcji przedniej, tylnej, a w niektórych ekranach dwie jednocześnie, np. Folder czy Quick Fold.

Ekrany ramowe mają zastosowanie nie tylko w prezentacjach mobilnych. Ze względu na swój efektowny wygląd świetnie sprawdzają się jako ekrany do kina domowego. Estetyczne wykonanie, przypominające ekran plazmowy ozdobi salę projekcyjną. Ponadto są tak skonstruowane, by jakość oglądania filmów była jak największa. Np. w ekranach Plano rama wewnątrz ma 45 stopni co sprawia, że zwiększony jest kontrast wyświetlanego ekranu. Rama ekranu może być malowana na kolor szary, czarny lub pokryta czarnym eleganckim welwetem. Ekran Plano w wersji z ramą welwetową można obejrzeć u nas w biurze handlowym.

 

ekran do projektora adeo biformat

 

Ekrany wieloformatowe to ekrany na które długo czekało wielu Klientów. Ekrany te mają standardowo 2 lub 5 powierzchni do wyboru w zależności od źródła projekcji.

Ekrany Adeo Biformat mają 2 powierzchnie zainstalowane wg wymagań zamawiającego np. format 4:3 i 16:9. Ekrany Adeo Multiformat mają możliwość ustawienia 5 formatów powierzchni projekcyjnej.Formaty ekranów:

W zależności od źródła projekcji wyświetlany obraz może mieć inny format (proporcje szerokość/wysokość). Należy się zastanowić z jakiego źródła obrazu będzie korzystać najczęściej, np. : rzutniki pisma wyświetlają obraz o formacie 1:1, obraz z monitora komputerowego ma najczęściej format 4:3, a filmy oglądamy zwykle w formacie panoramicznym 16:9.
Obecnie większość producentów robi na zamówienie bez dopłaty ekrany w formacie 16:10.

Jeżeli trudno jest się zdecydować, z którego formatu bedziemy korzystać najczęściej, idealnym rozwiązaniem jest ekran z dwoma formatami Adeo Biformat. lub ekran z możliwością ustawienia 5 formatów - Adeo Multiformat.Rodzaje powierzchni projekcyjnej :

Ekrany produkowane są z różnymi rodzajami powierzchni projekcyjnej różniącymi się przede wszystkim stopniem odbicia światła, kątem widzenia i grubością materiału.

Do prezentacji biznesowych używamy najczęściej powierzchni Matt White, Matt White S, Matt White M, White Ice, Vision White, Vision White Pro.

Do kina domowego High Contrast S, Datalux M, Galss Beaded, Matt Grey, Vision Grey.

Do tylnej projekcji New Coral, Vision Rear, Da-Tex.

Opis powierzchni :

Matt White - kąt oglądania 150 stopni, odbicie światła 1,0; grubość 0,35 mm - powierzchnia uniwersalna do przedniej projekcji do zastosowania z różnymi urządzeniami projekcyjnymi w warunkach kontrolowanego oświetlenia, szeroki kąt oglądalności, doskonały jednolity kolorowy lub czarno-biały obraz, konserwacja za pomocą wody z mydłem lub delikatnych detergentów, czarna powierzchnia tylna, materiał 3-warstwowy.

White Ice - kąt oglądania 120 stopni, odbicie światła 1,2; grubość 0,4 mm - powierzchnia uniwersalna do przedniej projekcji do zastosowania z różnymi urządzeniami projekcyjnymi w warunkach kontrolowanego oświetlenia, szeroki kąt oglądalności, doskonały jednolity kolorowy lub czarno-biały obraz, konserwacja za pomocą wody z mydłem lub delikatnych detergentów, dwustronnie biały, 1-warstwowe PVC.

Matte White M - rozpraszająca o zwiększonej gramaturze, współczynnik odbicia 1,0, kąt patrzenia 50o L/R, gramatura ok. 1350 g/m2 , grubość ok. 0,95 mm

Matte White S - lekka, rozpraszająca, współczynnik odbicia 1,0, kąt patrzenia 50o L/R, gramatura ok. 425 g/m2 , grubość ok. 0,34 mm

High Contrast S - lekka, rozpraszająca, szara, poprawiająca kontast, współczynnik odbicia 1,0, kąt patrzenia 45o L/R, gramatura ok. 540 g/m2 , grubość ok. 0,36 mm

Datalux M - odbijająca o zwiększonej gramaturze, współczynnik odbicia 2,0, kąt patrzenia 35o L/R, gramatura ok. 1400 g/m2, grubość ok. 1,0 mm

High Power - lekka, mocno odbijająca, współczynnik odbicia 2,8, kąt patrzenia 25o L/R, gramatura ok. 680 g/m2 , grubość ok. 0,43 mm

New Coral - kąt oglądania 90 stopni , odbicie światła 3,2 g; grubość 0,6 mm powierzchnia do tylnej projekcji o wysokim współczynniku odbicia, do zastosowania z różnymi urządzeniami projekcyjnymi w warunkach kontrolowanego oświetlenia, konserwacja za pomocą wody z mydłem lub delikatnych detergentów, doskonała jakość obrazu przy umiarkowanym kącie oglądalności, 1-warstwowe PVC.

Vision White- do projekcji przedniej. Uniwersalna powierzchnia do stosowania z różnymi rodzajami projektorów, w obecności naturalnego światła. Elastyczna, odporna na zagniecenia i łatwa w konserwacji. Grubość 0,41mm. Posiada szeroki kąt oglądalności. Jest to najbardziej popularna powierzchnia projekcyjna, szczególnie do zastosowań w kanale Audio Video tj. instalacjach profesjonalnych, salach konferencyjnych, wykładowych. Powierzchnia nie nadaje się do stosowania w miejscach w których źródło światła pada od tyłu ekranu.

Vision White Pro- do projekcji przedniej. Uniwersalna powierzchnia do stosowania z różnymi rodzajami projektorów, w obecności naturalnego światła. Elastyczna, odporna na zagniecenia i łatwa w konserwacji. Grubość 0,42mm. Posiada szeroki kąt oglądalności. Jest to powierzchnia stosowana zarówno w instalacjach Audio Video jak i kinie domowym. Powierzchnia polecana szczególnie w miejscach w których źródło światła pada od tyłu ekranu. Czarna powierzchnia tylna.

Vision Grey- do projekcji przedniej. Systemy kina domowego oparte o projektory DLP oraz LCD oraz projektory D-ILA oraz LCOS (zalecana jasność większa niż 800 ANSI lumenów). Powierzchnia radykalnie poprawia kontrast rzucanego na nią obrazu. Elastyczna, odporna na zagniecenia i łatwa w konserwacji. Grubość 0,41mm.

Vision Acoustik- do projekcji przedniej. Akustycznie transparentny materiał projekcyjny, wyposażony w mikroperforację o średnicy mniejszej niż 1mm, do stosowania wyłącznie w wysokiej jakości systemach kina domowego, gdzie istnieje potrzeba umieszczenia głośników za ekranem bez utraty mocy i jakości systemu audio. Powierzchnia elastyczna, odporna na zagniecenia i łatwa w konserwacji. Grubość 0,30mm.

Vision Rear- do projekcji tylnej. Powierzchnia do tylnej projekcji tj. z projektorem znajdującym się za ekranem. Powierzchnia zapewnia szeroki kąt oglądalności, oraz co najważniejsze posiada niski współczynnik odbicia światła, eliminujący efekt punktu światła na środku ekranu. Powierzchnia elastyczna, odporna na zagniecenia i łatwa w konserwacji. Grubość 0,30mm.

Vision Fold- do projekcji przedniej. Powierzchnia stosowana w ekranach ramowych. Dzięki mniejszej grubości i lepszej elastyczności do stosowania w sytuacjach wielorazowego montażu i demontażu ekranu. Ekrany ramowe Frame i Plano są całkowicie odporne na efekt pamięci powierzchni projekcyjnej, a dzięki temu powierzchnia typu Fold może być zwinięta/złożona i przechowywana przez długi okres czasu. Powierzchnia przeznaczona dla kanału wypożyczeń i usług. Powierzchnia bardzo elastyczna, wyjątkowo odporna na zagniecenia i łatwa w konserwacji. Grubość 0,25mm

Vision Fold Rear- do projekcji tylnej. Powierzchnia do tylnej projekcji stosowana w ekranach ramowych. Dzięki mniejszej grubości i lepszej elastyczności do stosowania w sytuacjach wielorazowego montażu i demontażu ekranu. Ekrany ramowe Frame i Plano są całkowicie odporne na efekt pamięci powierzchni projekcyjnej, a dzięki temu powierzchnia typu Fold może być zwinięta/złożona i przechowywana przez długi okres czasu. Powierzchnia przeznaczona dla kanału wypożyczeń i usług. Powierzchnia bardzo elastyczna, wyjątkowo odporna na zagniecenia i łatwa w konserwacji. Grubość 0,30mm.Podstawowe zasady przy wyborze i montażu ekranu :


1. Zawsze łatwiej dobrać ekran do projektora niż odwrotnie.

3. Wysokość ekranu powinna wynosić ok. 1/6 odległości od ekranu do ostatniego rzędu krzeseł.

4. Standardowo przyjmuje się, że pierwszy rząd krzeseł nie powinien znajdować się bliżej niż 1,5 x jego szerokość.

5. Ostatni rząd nie powinien być oddalony dalej niż 6 x szerokość ekranu.

6. Polecamy korzystanie z kalkulatora odległości projektora od ekranu http://www.projectorcentral.com/projection-calculator.cfm

Podane parametry należy traktować jako wzorcowe, co oznacza, że mogą się zmieniać w zależności od projektora, typu pomieszczenia, rozstawienia krzeseł i stołów.

 

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt.

Materiały zebrane i opracowane przez ABC Prezentacji. Wszelkie prawa zastrzeżone, (C) ABC Prezentacji


X

Sklep korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.