Polecane kategorie

Strona główna

Left Banner

Jak wybrać projektor do kina domowego ?

Projektor do kina domowego to doskonały sposób na uzyskanie wrażeń kinowych we własnym mieszkaniu czy domu. Dzięki niemu obejrzysz filmy, seriale na dużym ekranie, który może mieć nawet kilka metrów szerokości. Wybór odpowiedniego projektora nie jest jednak łatwy, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli. W tym poradniku znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać najlepszy projektor do kina domowego.

Część dostępnych na rynku projektorów to modele, które są przeznaczone do użytkowania w biznesie czy edukacji i nie będą odpowiednie do kina domowego. Przede wszystkim mają one niższą rozdzielczość (xga lub wxga), nie posiadają również żadnych dodatkowych systemów poprawy jakości i płynności obrazu.

Przy wyborze optymalnego projektora do kina domowego należy przede wszystkim wziąć pod uwagę pomieszczenie w którym chcemy urządzić nasze kino oraz jego charakter. Jeśli nie jest ono duże i tym samym mamy mało miejsca na instalację projektora możemy pokusić się o zakup modelu z obiektywem krótkoogniskowym. Taki projektor wyświetli większy obraz z mniejszej odległości. Modele krótkoogniskowe potrzebują ok. 100 cm, żeby uzyskać obraz o szerokości ok 200 cm. Jeśli nie chcemy instalować projektora pod sufitem lub też nie chcemy żeby urządzenie zbytnio rzucało się w oczy to możemy również zastosować projektor z obiektywem ultrakrótkoogniskowym. Takie modele projektorów zazwyczaj stawiamy na szafce RTV, bardzo blisko ekranu. Potrzebują one ok. 50 cm odległości żeby uzyskać obraz o szerokości ok 200 cm.

Należy jednak pamiętać, że modele projektorów z obiektywem ultrakrótkim mają pewne ograniczenie. W większości przypadków takie modele muszą świecić na równą i płaską powierzchnię – może to być odpowiednio przygotowana ściana, ekran ramowy zamontowany na stałe do ściany lub ewentualnie ekran rozwijany elektrycznie, ale z dobrym systemem napinaczy. Kolejnym czynnikiem, który musimy wziąć pod uwagę przy wyborze projektora jest jasność pomieszczenia. Jeśli projekcje mają się odbywać w niedostatecznie zaciemnionym pomieszczeniu, powinniśmy wybrać model urządzenia o dużej jasności lub też model z obiektywem ultrakrótkim.

Projektory do kina domowego mają szereg parametrów i cech, które mają bezpośredni wpływ na jakość wyświetlanego obrazu, wygodę użytkowania i możliwości instalacyjne.

projektor do kina domowego

W szczególności należy zwrócić uwagę na:

1. Rozdzielczość

Rozdzielczość czyli szczegółowość wyświetlanego obrazu, to najważniejszy parametr na jaki powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru projektora. Podstawową rozdzielczością w tej chwili jest Full HD (1920 x 1080 pikseli). Droższe modele projektorów mają rozdzielczość 4K (3840 x 2160 pikseli). Rozdzielczość 4k powoli staje się standardem, a projektory wyświetlające obraz w tej rozdzielczości są coraz tańsze i bardziej dostępne.

2. Jasność

Jasność projektora, określa, jak dobrze obraz będzie widoczny w jasnym pomieszczeniu. Projektory do kina domowego wyświetlają obraz o jasności od 2000 do 5000 lumenów. Jeśli planujesz oglądać filmy w jasnym pomieszczeniu, warto wybrać projektor o wyższej jasności.

3. Kontrast

Kontrast to stosunek jasności najjaśniejszego do najciemniejszego punktu obrazu. Im wyższy kontrast, tym bardziej realistyczny i głęboki będzie obraz. Wielkość kontrastu jest szczególnie widoczna podczas wyświetlania ciemnych scen. W modelach z dużym kontrastem kolor czarny będzie miał odpowiednią głębię. Wielkość kontrastu w podstawowych modelach projektorów do kina domowego waha się od 20 000:1 do 50 000:1. W droższych modelach urządzeń współczynnik kontrastu wynosi 1 200 000:1 i więcej.

4. Źródło światła w projektorze

W tej chwili na rynku dostępne są zarówno projektory do kina domowego w których źródłem światła jest tradycyjna żarówka, jak i droższe modele, gdzie źródłem światła jest laser. Modele lampowe są tańsze, ale ich wadą jest niska żywotność żarówki. W modelach laserowych żywotność źródła światła wynosi nawet 20 000 godzin. Zaledwie kilka lat temu nikt nie słyszał o projektorach laserowych, natomiast w tej chwili jest to sprzęt coraz tańszy i bardziej powszechny. Jeśli ktoś planuje zakup projektora i chce z niego korzystać często to zakup projektora z laserowym źródłem światła będzie najlepszym rozwiązaniem.

4. Elastyczność instalacji

W większości przypadków projektory do kina domowego instalowane są na uchwycie do sufitu. Podczas wyboru modelu urządzenia musimy wziąć pod uwagę odległość projektora od ekranu oraz zakres zoomu w obiektywie. W najprostszych modelach projektorów zoom nie jest duży, dlatego zakres odległości montażu projektora od ekranu jest dość ograniczony. W bardziej zaawansowanych modelach zakres regulacji obiektywu jest dużo większy. W przypadku, kiedy chcemy uzyskać obraz o szerokości 250 cm, taki projektor możemy zainstalować w odległości od 4 do 7 m. Kolejnym ułatwieniem podczas instalacji jest funkcja przesunięcia soczewki obiektywu ( lens shift ). Dzięki niej obraz może być przesunięty w górę lub w dół albo też w lewo lub prawo. Oznacza to, że projektor może być umieszczony w prawie dowolnej pozycji względem ekranu, można go postawić na półce mocowanej do ściany, a oś pionowa obiektywu nie musi pokrywać się z osią pionową ekranu. W droższych modelach zakres regulacji obiektywu w pionie wynosi nawet + / - 96 %, a w poziomie + /- 47%. W modelach, które nie posiadają regulacji soczewki, mamy do dyspozycji korekcję trapezową w pionie i poziomie, ale używanie tej funkcji wiąże się z utratą jakości wyświetlanego obrazu.

5. Czas reakcji

Czas reakcji to czas, jaki projektor potrzebuje na wyświetlenie nowego obrazu. Jest to istotna funkcja dla graczy, ponieważ zbyt długi czas reakcji może powodować opóźnienia w wyświetlaniu obrazu. Do gier warto wybrać projektor o jak najniższym czasie reakcji poniżej 5-6 ms.

6. Funkcje dodatkowe

Oprócz podstawowych parametrów warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które oferuje projektor. Większość projektorów do kina domowego ma wbudowane głośniki, co pozwala na oglądanie filmów bez konieczności podłączania zewnętrznego systemu audio, jakość i moc tych głośników zależy od danego modelu. Niektóre modele pozwalają przesyłać obraz i dźwięk bezprzewodowo, aczkolwiek funkcjonalność ta nie zawsze działa odpowiednio i jeśli chcemy mieć obraz najlepszej jakości bez opóźnień, musimy użyć do podłączenia projektora kabla hdmi. Na rynku dostępne są również modele projektorów z wbudowanym systemem Android TV. Dzięki temu bezpośrednio z poziomu projektora, bez używania dodatkowych urządzeń mamy dostęp do platform typu Netflix.

Projektory budżetowe do 5000 PLN

1. Epson CO-FH02

2. Epson EH-TW7000

3. Optoma UHD38X

Projektory średnia pólka , do 12 000 PLN

  1. Optoma UHZ45
  2. Optoma UHZ50
  3. Epson EH-TW7100

Projektory HI-END , powyżej 12 000 PLN

  1. Epson EH-TW9400
  2. Epson EH-LS1100W
  3. Sony VPL-XW5000
  4. Optoma UHZ65LV

Zostaw komentarz

0
x
Porównanie produktów
Porównaj